Opublikowano Dodaj komentarz

Andalucía – gorące południe Hiszpanii

Flamenco, tapas, zabytki, galerie sztuki, parki narodowe, stoki narciarskie, morze, ocean i tysiące wspomnień – tak można w skrócie podsumować zwiedzanie gorącej i słonecznej Andaluzji!
 
Stolicą Andaluzji jest Sewilla. Zachęcam do oglądania pierwszego odcinka z tej serii w którym pokazuję co koniecznie trzeba zobaczyć w tym pięknym mieście. Zachęcam do subskrybowania Hiszpański Zapytaj Poliglotę na YouTube, Facebooku i Instagramie, bo w tej serii pojawią się również przewodniki po Kordobie, Granadzie, Maladze i Kadyksie.
 
Andaluzja składa się z 8 prowincji: Sevilla, Málaga, Cádiz, Granada, Córdoba, Almería, Jaén, Huelva. (Są to również nazwy stolic prowincji.) Najdłuższa rzeka Andaluzji, to Gwaldakiwir, mierząca 657km. 
 
Andaluzja jest najbardziej zaludnioną wspólnotą autonomiczną Hiszpanii, i drugą pod względem wielkości. Powierzchnia ponad 87 tysięcy kilometrów kwadratowych stanowi 17% całego kraju. Od wybrzeży Afryki Andaluzję dzieli zaledwie 15 kilometrów.
 
Andaluzja pod względem kulturowym, kulinarnym i turystycznym ma bardzo dużo do zaoferowania. Co roku przybywają tu miliony turystów aby odwiedzić wspaniałe zabytki Sewilli, Granady czy Kordoby, a także aby wypocząć na najpiękniejszych plażach, a tych jest w Andaluzji bardzo dużo do wyboru.
Znajdują się tu 4 wybrzeża:
Costa de la Luz czyli Wybrzeże Światła, jedyne położone nad Oceanem Atlantyckim, idealne do trenowania windsurfingu,
Costa del Sol czyli Wybrzeże Słońca, na którym jest ponad 330 słonecznych dni w roku, 
Costa Tropical czyli Wybrzeże Tropikalne znane z upraw owoców,
Costa de Almería z pustynnym klimatem.
Tak, zgadza się, w Andaluzji znajduje się jedyna w Europie pustynia: Tabernas, w prowincji Almería.
 
Andaluzja to raj dla miłośników sportów wodnych, gry w golfa na jednym z ponad 100 pól golfowych, oraz jazdy na nartach. Znajduje się tu najwyższy szczyt w kontynentalnej Hiszpanii: Mulhacén o wysokości 3478 m n.p.m., w łańcuchu gór Sierra Nevada. 
 
Na fanów zwiedzania czekają wspaniałe zabytki jak Alhambra w Granadzie, Mezquita w Kordobie czy Alcazar w Sewilli. Andaluzja przez siedem wieków była pod panowaniem muzułmańskim i w Andaluzji widoczne są liczne islamskie wpływy w architekturze i sztuce, których przykładem jest styl mudéjar.
 
W każdym dużym mieście można zobaczyć spektakle flamenco czy odwiedzić muzea i galerie sztuki.
Warto wypożyczyć samochód i wybrać się szlakiem białych miasteczek aby zobaczyć Rondę, malowniczo położoną miejscowość z zachwycającymi widokami, czy Setenil de las Bodegas, miasto zatopione w skałach.
 
W Andaluzji koniecznie trzeba spróbować tapas, owoców morza, hiszpańskiej szynki oraz owczych i kozich serów. Warto dodać, że w mieście Jerez de la Frontera produkuje się znane wino Jerez (Sherry!). Wstąp do jednego z małych barów i daj się wciągnąć w rozmowę, Andaluzyjczycy są bardzo sympatyczni i życzliwi.
 
Po intensywnym dniu pełnym aromatów, kolorów i zachwytów, warto pójść na niespieszny spacer urokliwymi uliczkami andaluzyjskich miasteczek czy obejrzeć zachód słońca na plaży.
Niezależnie od tego, który zakątek Andaluzji wybierzesz jako cel podróży, zakosztujesz hiszpańskiego luzu i radości z życia.  
 
Daj znać w komentarzu, czy byłaś / byłeś kiedyś na południu Hiszpanii. 
Do zobaczenia w kolejnym nagraniu z Andaluzji!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *