Opublikowano Dodaj komentarz

Jak w łatwy sposób nauczyć się trudnego języka / Kamil mówi po niemiecku

Wróciłem niedawno z konferencji, na której tłumaczyłem z niemieckiego przemowę gościa specjalnego z Niemiec.

Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kiedyś wydawało mi się, że nauczenie się niemieckiego jest trudne. Na słowo „niemiecki” przed oczami stawały mi tabelki z „der, die, das”, Akkusativem, Dativem i masa teorii. Wydawało mi się, że niemiecki po prostu nie wchodzi mi do głowy i po szkole dałem sobie z nim spokój na wiele lat.

(Ten artykuł dostępny jest też w formie wideo, którą możesz obejrzeć tutaj)

Pewnie do dziś dnia nie mówił był bym w tym języku, który na marginesie mówiąc, dzisiaj jest jednym z moich ulubionych języków, którymi posługuję się biegle, gdyby nie to, że nauczyłem się uczyć języków w praktyczny i przyjemny sposób. Po tym jak w ciągu miesięcy nauczyłem się hiszpańskiego, postanowiłem ponownie zmierzyć się z niemieckim, tym razem już na mój własny sposób. Po kilku miesiącach uczenia się tego języka w Polsce, osiągnąłem poziom konwersacyjny, który pozwolił mi na swobodne dogadywanie się z obcokrajowcami. Spakowałem więc walizkę i przeprowadziłem się do Hamburga, gdzie pracowałem i mieszkałem przez jakiś czas. To doświadczenie nauczyło mnie dwóch bardzo ważnych rzeczy:

 1. Uświadomiłem sobie, że tym czego nie lubiłem, nie był niemiecki, tylko zakuwanie nudnej teorii. Że nauka języka, prawdziwa nauka, to nie teoria, tylko przede wszystkim praktyka, rozmowa i kontakt z innymi ludźmi. Bądźmy szczerzy – wolisz uczyć się dogadać w języku obcym z drugim człowiekiem, czy deklinować rzeczownik w Akkusativie w zdaniu podrzędnie złożonym…? Bo ja to pierwsze, bo jest to i ciekawsze, i przynosi znacznie szybsze rezultaty.
  .
 2. W momencie, w którym wiesz, jak uczyć się języków obcych, jesteś w stanie nauczyć się języka znacznie szybciej i łatwiej, bez znaczenia jak duże trudności miałeś do tej pory i jak wiele lat uczyłeś się bez skutku.

Dlatego w dzisiejszym artykule spisałem dla Ciebie moje 3 najlepsze wskazówki, jak w łatwy sposób nauczyć się języka obcego uważanego za trudny, bez zakuwania tabelek, i koncentrowania się na teorii. Te trzy wskazówki pomogą Ci nauczyć się znacznie szybciej i łatwiej mówić nie tylko po niemiecku, ale w każdym innym języku obcym.

 1. Ucz się przede wszystkim aktywnie, a nie pasywnie. Bez znaczenia na to, jaką umiejętność chciałbyś opanować – jazdę samochodem, na nartach czy mówienie w języku obcym – jedynym sposobem, żeby nabrać biegłości, jest ćwiczenie tej umiejętności. Tak jak jazdy na nartach uczymy się poprzez jeżdżenie na nartach, tak samo MÓWIENIA w języku obcym możemy nauczyć się przede wszystkim poprzez… mówienie. W związku z tym, zamiast koncentrować się przede wszystkim na wypełnianiu luk w ćwiczeniach gramatycznych, zacznij MÓWIĆ:)
  .
 2. Ucz się w pierwszej kolejności tego, co ma konkretnie dla Ciebie wartość jest dla Ciebie ciekawe i ważne. Mam przez to na myśli tematy, w tym słownictwo, które jest dla Ciebie przydatne i bezpośrednio związane z Twoimi potrzebami – np. zwroty, które przydadzą Ci się do tego, żeby dogadać się z obcokrajowcami na urlopie albo na płaszczyźnie zawodowej. Dzięki temu nauka będzie znacznie ciekawsza, zyskasz dużo motywacji oraz nabierzesz impetu, który pomoże Ci przejść trudniejsze momenty.
  .
 3. Ucz się gramatyki w praktyczny, a nie w teoretyczny sposób. Czy znasz kogokolwiek, kto w momencie, jak chce coś powiedzieć w języku ojczystym, myśli sobie „hmmm, to zdanie muszę zrobić w czasie przyszłym niedokonanym”, albo  „zaraz użyję trybu warunkowego”;)? Raczej nie…  Dlaczego więc cała ta terminologia miałaby być Ci potrzebna do nauczenia się języka obcego? Chyba już prędzej chcemy wypowiedzieć się po prostu na temat naszych planów, opowiedzieć co robiliśmy wczoraj, zapytać kogoś o coś w barze itd. W związku z tym gramatyki nie powinniśmy uczyć się nigdy w oddzieleniu od komunikacji w języku obcym. Zamiast zakuwać kolejne definicje, tabelki i teorię, ucz się tego, jak wyrazić w języku obcym to, co chcesz powiedzieć. Ponieważ rozumiesz to, co masz do przekazania, znacznie łatwiej będzie Ci zrozumieć struktury, jakich musisz użyć w języku obcym, żeby móc wyrazić swoje myśli. W rezultacie w naturalny sposób zasymilujesz gramatykę języka obcego i nauczyć się mówić poprawnie.

Każdy język ma swoje łatwiejsze i trudniejsze elementy i dlatego każdy język wymaga nieco innego podejścia. Zapewniam Cię jednak, że na każdą trudność, jest rozwiązanie i nauka nie musi być ciężka. Wręcz przeciwnie – nauka języka – prawdziwa nauka – to relaks, rozmowa i praktyczny proces oparty na pełnym zrozumieniu, który daje rezultaty. A wprowadzenie w życie powyższych wskazówek, na pewno Ci pomoże.

Jeśli chcesz poznać więcej technik, które pozwoliły mi nauczyć się 5 języków obcych, w tym zapamiętać tysiące słów przy minimalnych powtórkach, wpisz swój email poniżej, a otrzymasz ode mnie za darmo ekskluzywne nagrania wideo, jak szybko uczyć się języków obcych.

Ps. Jeśli ten artykuł jest Twoim zdaniem przydatny i pomocny, zrób mi przysługę i udostępnij go. Chciałbym w ten sposób pomóc jak największej liczbie osób. Dziękuję:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *