Opublikowano Dodaj komentarz

Przewodnik po Sewilli

Sewilla (hiszp. Sevilla) znajduje się nad rzeką Guadalquivir i jest największym miastem w Andaluzji. Sevilla to muzea, galerie sztuki, teatry, parki, restauracje i zabytki.

Do Sewili możemy dotrzeć samolotem, 10 km na północ od centrum miasta znajduje się port lotniczy, szybką koleją AVE (stacja Santa Justa), lub samochodem, z Madrytu trasą szybkiego ruchu A-4.
 
W historycznym centrum Sewilli znajdują się trzy zabytki wpisane na listę UNESCO:
Pierwszym z nich jest największa na świecie gotycka katedra Catedral Santa Maria de la Sede de Sevilla. Tuż obok niej znajduje się La Giralda, dzwonnica, która pierwotnie była minaretem, czyli wieżą meczetu, z której muezin wzywał wiernych do modlitwy.
 
Obok znajdują się pozostałe dwa obiekty z listy UNESCO: Główne Archiwum Indii (El Archivo General de Indias), które zawiera dokumenty dotyczące hiszpańskich kolonii, czyli około 89 tysięcy stron y 8000 map i rysunków!
 
Trzeci zabytek to pałac królewski Alcázar, z XI wieku z czasów kalifatu kordobiańskiego. Budynek pałacu był wielokrotnie rozbudowywany i możemy w nim podziwiać elementy w stylu mudéjar, gotyckim czy barokowym. Mudéjar to styl w sztuce i architekturze, który łączy elementy pochodzące ze sztuki islamu i chrześcijaństwa.  W pałacu ściany zdobią azulejos, czyli charakterystyczne dla Andaluzji zdobione płytki.
Gościli w nim między innymi Ferdynand Magellan i Krzysztof Kolumb.
Hiszpańska rodzina królewska podczas wizyty w Sevilli zatrzymuje się właśnie w tym pałacu, co czyni go jednym z najdłużej użytkowanych pałaców królewskich na świecie.
Przy pałacu znajdują się rozległe ogrody z piękną roślinnością i fontannami, wokół których unosi się zapach kwiatów pomarańczy. Ogrody mają powierzchnię około 60 000 metrów kwadratowych  i zdobi je ponad 150 gatunków roślin. Jest to idealne miejsce na spacer w upalny dzień!
 
Kolejnym charakterystycznym punktem jest Plaza de España w parku Marii Luisy. Plac ma powierzchnię około 50 000 metrów kwadratowych. Na środku znajduje się budowla w kształcie łuku z dwoma wieżami,a wewnątrz placu są 4 mosty, które symbolizują 4 historyczne królestwa: León, Castilla, Aragón i Navarra. Pod mostami znajduje się kanał, po którym można pływać łódką. W centralnej części placu jest okazała fontanna.
Na Plaza de España  możemy odpocząć na jednej z 48 ławek zdobionych kafelkami, ławki te reprezentują hiszpańskie prowincje, przy każdej prowincji znajduje się jej nazwa, mapa, herb oraz ważne wydarzenie historyczne.
Plaza de España pojawiła się wielu filmach i teledyskach, między innymi w filmie Gwiezdne Wojny Atak Klonów czy Dyktator.
 
Sewilla jest również miastem, w którym toczy się akcja kilku oper: są to między innymi: ‘Cyrulik Sewilski’, ‘Wesele Figara’ czy ‘Carmen’.  
 
Najlepszy czas na przyjazd do Sewilli to wiosna lub jesień, ponieważ lato w Andaluzji jest bardzo upalne.  Planując zwiedzanie warto kupić bilety online i ominąć kolejki. 
Będąc w stolicy Andaluzji wiosną warto zobaczyć majestatyczne obchody Semana Santa czyli Wielkiego Tygodnia czy kwietniowy festyn Feria de Abril. Jesieną odbywa się największa międzynarodowa impreza Biennale Flamenco
 związana z hiszpańskim tańcem i kulturą. O flamenco opowiem więcej w osobnym nagraniu.
 
Sewilla to miasto sztuki, z którego pochodzi wielu artystów, między innymi  poeta Antonio Machado, malarz Bartolomé Esteban Pérez Murillo i  malarz Diego Velázquez . Sevilla to raj dla miłośników malarstwa, muzyki, tańca i teatru, latem wiele wydarzeń organizowanych jest w parkach i na malowniczych placach.
 
Spacerując po mieście w  warto zobaczyć Casa de Pilatos czyli Dom Piłata, pałac z XV wieku oraz Setas de Sevilla czyli Metropol Parasol, jest to drewniana konstrukcja przypominająca 6 grzybów połączonych kapeluszami, które tworzą pasaż widokowy. Pod parasolem znajduje się plac, targ spożywczy i muzeum. Warto wspomnieć, że jest to jedna z największych drewnianych konstrukcji tego typu na świecie.
 
Po Sewilli można poruszać się pieszo, metrem, autobusem, tarmawajem, taksówką, rowerem, a także buesm turystycznym. Ja polecam spacer po tym urokliwym mieście, Można wybrać szlak rzymski z kolumnami Herkulesa i pozostałościami po rzymskim akwedukcie, szlak Cervantesa czy szlak dziedzictwa islamskiego z meczetami, pałacami i łaźniami arabskimi.
 
Życie w Andaluzji toczy się na zewnątrz, a kafejki i restauracje są otwarte do późnych godzin nocnych. W Sewilli warto usiąść w cieniu naranjos czyli drzew pomarańczowych i spróbować lokalnych specjałów, o których opowiem w osobnym odcinku.
 
Daj znać w komentarzu, czy byłaś / byłeś kiedyś w Sewilli. Do zobaczenia w kolejnym nagraniu z Andaluzji.
 
 
I N T E N S Y W N Y K U R S H I S Z P A Ń S K I E G O
Zapraszamy na kolejną edycję kursu języka hiszpańskiego ‘Hiszpański w 3 miesiące’! Start zajęć online: wrzesień 2022. Zacznij już teraz, do wakacji będziesz mówić! https://zapytajpoliglote.pl/hiszpanski-w-3-miesiace/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *