Opublikowano Dodaj komentarz

Sekret niemieckich zdań – TEKAMOLO

Bez znaczenia, czy jesteś fanem Gwiezdnych Wojen czy nie, możesz kojarzyć mistrza Yodę, który miał bardzo specyficzny sposób mówienia – mówiąc krótko – używał słów nie w tej kolejności co trzeba – np. zamiast ‘powinniście być dobrymi ludźmi’, mówił ‘ dobrymi ludźmi wy być powinniście’, zamiast ‘masz jeszcze dużo do nauczenia’ mistrz Yoda mówił ‘dużo do nauczenia ty jeszcze masz’.

Jak więc widzicie, jeśli chcemy brzmieć naturalnie w innym języku, kolejność słów w zdaniu ma znaczenie. Dlatego w dzisiejszej lekcji nauczymy się używać niemieckich słów w poprawnej kolejności – tak, żebyście brzmieli dobrze i naturalnie w tym języku. Przy okazji chciałbym, zadedykować ten odcinek Renacie, naszej kursantce z Niemieckiego w 3 Miesiące, która temat kolejności słów w zdaniu niemieckim poruszyła. Zapraszam!

TEKAMOLO

Kolejność słów, czy też kolejność podawania informacji w niemieckim zdaniu opisuje bardzo dobrze zasada TEKAMOLO. To, co ta zasada oznacza, kryje się już w samej nazwie. 

Żeby Wam to pokazać, weźmy proste zdanie:

Ich will fahren. – Ja chcę jechać. 

Do tego zdania, możemy chcieć dodać jeszcze informacje, takie jak:

  • kiedy chcę jechać 
  • dlaczego chcę jechać? 
  • w jaki sposób pojadę – np. samochodem albo pociągiem. 
  • dokąd pojadę. 

Pytanie brzmi teraz – w jakiej kolejności Niemcy podadzą te informacje – np. czy powiedzą, że chcą jutro do Berlina samochodem pojechać, czy może, że chcą do Berlina samochodem jutro pojechać?

Na to pytanie odpowiada nam właśnie zasada TEKAMOLO. TEKAMOLO to tak naprawdę akronim, czyli skrót od słów TEmporal, KAsual, Modal i LOkal. A mówiąc ludzkim językiem, gdy układamy zdanie w niemieckim, najpierw powinniśmy:

1. Odnieść się do czasu (TE w teka molo znaczy temporal – czasowy). Na początku mówimy więc kiedy coś zrobimy – np. morgen – jutro.

2. Następnie powiemy z jakiego powodu, dlaczego coś robimy (stąd w TEKAMOLO – KA od słowa kausal – przyczynowy). Powiemy na przykład: wegen eines Meetings – w związku ze spotkaniem. 

3. Na trzecim miejscu poinformujemy jak, w jaki sposób coś zrobimy (stąd w tekaMOlo jest MO, będące skrótem od modal – czyli modalny, określający sposób). Na trzecim miejscu powiemy na przykład, że pojedziemy mit dem Auto – samochodem. 

4. Na koniec możemy określić miejsce, np. Miejsce do którego jedziemy (stąd w tekamoLO mamy lo, będące skrótem od local – miejscowy).

Podsumowując, w niemieckim zdaniu najpierw mówimy kiedy coś zrobimy (np. morgen – jutro), następnie, dlaczego coś robimy (np. wegen eines Meetings – w związku ze spotkaniem), następnie jak to zrobimy (np. pojedziemy mit dem Auto – samochodem), a na końcu określimy miejsce (np. Nach Berlin – do Berlina):

TE – temporal (wann – kiedy?) – czas (np. morgen – jutro).

KA – kausal (warum – dlaczego? Aus welchem Grund – z jakiego powodu?) – powód (np. wegen eines Meetings – w związku ze spotkaniem).

MO – mo – modal (wie – jak? Auf welche Art und Weise – w jaki sposób?) – sposób (mit dem Auto – samochodem).

LO – lokal (wo – gdzie?) – miejsce (np. nach Berlin – do Berlina). 

Poprawne zdanie brzmiałoby więc tak:

Ich will morgen wegen eines Meetings mit dem Auto nach Berlin fahren. – Chcę jutro w związku ze spotkaniem samochodem do Berlina jechać.

Jeśli ta audycja pomaga Ci w nauce niemieckiego, daj łapkę w górę, udostępnij to nagranie i napisz komentarz – dzięki temu bardzo pomożesz nam rozwijać ten kanał – dzięki!  

Zadanie

Do zdania:

Ich muss schnell zur Werkstatt fahren. – Muszę szybko do warsztatu pojechać. 

Dodaj we właściwym miejscu słowo heute – dzisiaj. 

Zadanie – odpowiedź

Twoją odpowiedź zapisz w komentarzach, a w piątek sprawdź nasze Social Media, żeby poznać poprawne rozwiązanie tego zadania. A jeśli jeszcze nas nie subskrybujesz, przycisk sub i dzwoneczek! Żeby nie przegapić żadnej lekcji

Darmowe lekcje niemieckiego

Hallo, wie gehts, czy ty też szukasz kursu niemieckiego od podstaw. Czemu więc nie spróbujesz naszej aplikacji Język w 15 Minut. Znajdziesz w niej krótkie praktyczne lekcje, przydatne zwroty, inteligentny system powtórek, nauczysz się mówić i rozumieć ze słuchu. Link znajduje się w opisie pod tym nagraniem. 

Spróbuj naszej apki i naucz się niemieckiego szybciej

Hallo, wie gehts, czy ty też szukasz kursu niemieckiego od podstaw. Czemu więc nie spróbujesz naszej aplikacji Język w 15 Minut. Znajdziesz w niej krótkie praktyczne lekcje, przydatne zwroty, inteligentny system powtórek, nauczysz się mówić i rozumieć ze słuchu. Kliknij w ten link I zacznij naukę: https://jezykw15minut.pl/de.

Zitat

‘Tue es oder tue es nicht. Es gibt kein Versuchen. – Rób albo nie rób. Prób nie ma.’ – Meister Yoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *