Opublikowano Dodaj komentarz

Flamenco – andaluzyjski temperament

Flamenco pochodzi od Cyganów zamieszkujących południową Hiszpanię i zawiera liczne wpływy innych kultur, można w nim dostrzec wpływy między innymi kultury arabskiej, hinduskiej, perskiej, bizantyjskiej i żydowskiej.
Pierwotnie był to element kultury Cyganów, którzy poprzez muzykę, śpiew i taniec w bardzo ekspresyjny sposób wyrażali smutek, złość, ale i radość, nadzieję i odwagę. W XIX wieku flamenco zaczęło pojawiać się na estradach oraz w kawiarniach, idąc w kierunku komercyjnej rozrywki. Nie sposób nie wspomnieć popularyzatorów tej sztuki, jakimi byli Carlos Saura, reżyser filmu ‘Flamenco, flamenco’, czy Paco de Lucia, muzyk który flamenco połączył z jazzem i bluesem.
Obecnie flamenco znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Taniec flamenco może być wykonywany przez tancerki oraz tancerzy. Tancerka to ‘bailora’, tancerz to ‘bailaor’.
Strój tancerki flamenco składa się z gorsetu i długiej sukni z falbanami, taka suknia z trenem nosi nazwę ‘bata de cola’, tancerka może również w tańcu używać dużej chusty o nazwie ‘mantón’ czy wachlarza, hiszp. ‘abanico’.
Strój tancerza to ciemne spodnie, koszula, apaszka pod szyją, kamizelka, buty wzorowane na obuwiu do jazdy konnej z podbitymi gwoźdźmi obcasami, tancerz może również wykorzystać w tańcu płaskodenny kapelusz.
Charakterystycznym elementem muzyki flamenco jest ‘guitarra’, ‘castañuelas’ czyli kastaniety oraz ‘cajón’, rodzaj bębna.
Śpiew flamenco można podzielić na trzy grupy: cante jondo, cante intermedio oraz cante chico.
Stolicą flamenco jest Sevilla, w której co dwa lata organizowane jest Biennale Flamenco – festiwal, konferencje i konkurs dla najlepszych muzyków i tancerzy. To święto tańca trwa przez cały miesiąc.
Słowo ‚flamenco’ można przetłumaczyć również na przymiotnik ‚flamandzki’ lub na rzeczownik ‚flaming’.
Taniec to po hiszpańsku ‚el baile’. Czasownik tańczyć to ‚bailar’. Możemy powiedzieć: ‘Me gusta bailar.’ – Lubię tańczyć, lub zapytać ¿Sabes bailar flamenco? – Umiesz tańczyć flamenco? Będąc w Andaluzji koniecznie trzeba zobaczyć spektakl flamenco: ¿Dónde puedo ver un espectáculo flamenco? – Gdzie mogę zobaczyć spektakl flamenco?
W Sevilli, Kadyskie czy Jerez de la Frontera bez problemu znajdziesz miejsca, w których regularnie odbywają się takie spektakle.
Daj znać w komentarzu, czy miałaś/miałeś okazję zobaczyć flamenco na żywo!
Do zobaczenia w kolejnym nagraniu o Andaluzji.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *