Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zacząć mówić w języku obcym od pierwszego dnia nauki / Kamil mówi po hiszpańsku

Znasz kogoś, kto nauczył się jeździć samochodem poprzez czytanie kodeksu drogowego i rozwiązywanie testów na prawo jazdy? Ja nie znam. Prawdziwa nauka jazdy samochodem zaczyna się w momencie, jak do niego wsiadamy i zaczynamy jechać. Prawdziwa nauka mówienia w języku obcym zaczyna się w momencie, jak zaczynasz w nim mówić. Oznacza to, że im szybciej zaczniesz, tym lepiej dla Ciebie. Oczywiście, o ile chcesz już w ciągu miesięcy, a nie lat, dogadywać się za granicą. W tym artykule chcę podzielić się z Tobą jedną z najważniejszych technik, które mogą pozwolić Ci to osiągnąć.

Powiem Ci, jak zacząć mówić od pierwszego dnia nauki.

(Ten artykuł dostępny jest też w formie wideo, którą możesz obejrzeć tutaj)

Zazwyczaj, gdy o tym mówię, ludzie pytają zaraz: „ale jak to? nie znam prawie słów, ani gramatyki”. Odpowiadam zawsze – mało jest wystarczająco do tego, żeby zacząć. W momencie jak zaczniesz, znajdziesz się na autostradzie do płynności”. Wielu poliglotów powie Ci, że znacznie ważniejsze od tego, jak wiele słów, czy konstrukcji gramatycznych znasz, jest to, co potrafisz z nimi zrobić. To jak z gotowaniem: można mieć kuchnię pełną składników, noży i garnków, i nie potrafić ich użyć do ugotowania posiłku. Można też nauczyć się wszystkich definicji i tysiąca słówek i wciąż mieć trudność złożyć zdanie, żeby porozmawiać z obcokrajowcem, a w momencie, gdy chcesz zamówić kawę za granicą, zamiast po prostu poprosić o kawę, zastanawiać się, jakiego czasu użyć. Znasz to? Bo jeśli tak, poniżej znajdziesz rozwiązanie tego problemu;)

Jeśli chcesz nauczyć się wykorzystywać składniki i narzędzia, w przypadku języka – słowa i konstrukcje gramatyczne, do tego, żeby tworzyć zdania, musisz zacząć budować zdania – na początku bardzo proste, a następnie coraz bardziej skompilowane, kolejnym krokiem jest prowadzenie rozmów, najpierw prostych, a potem coraz bardziej skomplikowanych. Wierz mi, że nie ma co odkładać tego na później, nie ma co oczekiwać, że najpierw nauczysz się mówić w języku obcym, a dopiero potem zaczniesz – mówić w języku obcym uczymy się poprzez praktykę, poprzez trening, nie poprzez teorię.

Jak możesz więc zacząć mówić?: pomyśl o rzeczywistej sytuacji, w której możesz potrzebować języka np. w sklepie za granicą. Pamiętaj, żeby zaczynać od prostych zdań – na bardziej skomplikowane przyjdzie czas później. Załóżmy, że na początku znasz tylko dwa słowa – „to” i „chcę” – już możesz stworzyć z ich pomocą pierwsze zdanie – „chcę to”. Dodajmy słowo „kupić” – „chcę to kupić”. Dwa słowa więcej ”ile to kosztuje?”. „Chcę to kupić. Ile to kosztuje?”. Z tych samym słów możesz stworzyć inne zdanie: np. „ile chcesz?”. Lepiej jest nauczyć się, jak zbudować kilka zdań z podstawowych słów do tego, żeby się dogadać z drugim człowiekiem, bo po kilku takich zdaniach, poradzisz już sobie np. w sklepie za granicą.

Jeśli będziesz uczył się tworzyć zdania z praktycznym słownictwem, ćwiczył rozmowę i systematycznie rozwijał swoje umiejętności w małych krokach, za kilka miesięcy będziesz lata świetlne przed tymi, którzy w ciągu tego samego okresu, przez większą część czasu będą uczyli się tabelek, definicji i trybów warunkowych, ponieważ Ty, zamiast zapamiętywać całą tą teorię, będziesz w praktyczny sposób uczył się wykorzystywać elementy języka – będziesz rzeczywiście uczył się mówić w języku obcym. A za kilka miesięcy, jak pojedziesz na wakacje za granicę, będziesz spokojny o to, że dogadasz się z obcokrajowcami.

Lepiej jest uczyć się skutecznie niż ciężko. Jeśli więc chcesz poznać więcej technik, dzięki którym nauczyłem się 5 języków obcych, mając przy tym czas na życie osobiste, rodzinę i absorbującą pracę na pełny etat, a potem własną firmę, wpisz swoje imię i mail poniżej, a podzielę się z Tobą za darmo ekskluzywnym materiałem, niedostępnym nigdzie indziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *