Opublikowano Dodaj komentarz

Wymowa litery R w niemieckim

W dzisiejszym odcinku odpowiem na pytanie, które pojawiało się ostatnio dość często, mianowicie jak wymówić niemieckie “R”. Zapraszam!
 
Pierwszy sposób na “R”
Zaskakującym może być fakt, że w niemieckim mamy dwa rodzaje “r”.
 
Pierwsze “r”, które mamy w takich słowach jak “sprechen” albo “fahren” przypomina “r” francuskie, takie jak w słowach “Paris”, “Gérard Depardieu” czy “René”.
 
Takie “r” wymawiamy podobnie jak nasze “ch” w słowie “dach”, jednak jeszcze bardziej z tyłu gardła. Oznacza to, że nasz język nie wibruje jak w polskim “rrrrr”, tylko leży płasko w ustach, wycofany nieco. Następnie ściskamy lekko mięśnie gardła i artykułujemy “r”. Dźwięk, jaki się wydobędzie z naszych ust, może przypominać warknięcie tygrysa albo gulgotanie “indora”.
 
Oczywiście, na codzień, tego dźwięku nie wymówimy aż tak mocno.
Istnieje trick, który może pomóc Wam w nauczeniu się tej wymowy. Należy wziąć szklankę z wodą, nabrać odrobinę wody w usta, a następnie zagulgotać “ra, ro, ru re”.
 
W taki gardłowy sposób “r” wymawia się zazwyczaj na początku słowa 

rot, reden, rasieren
 

W taki sam sposób wymówimy “r” w środku słowa, przed samogłoską, czyli w praktyce kiedy w słowie mamy dźwięki “re, ri, ro, ra” np.
sprechen, streichen, Treppe, draußen, schreiben, stören
fahren, gehören
 
Jeśli ta audycja pomaga Ci w nauce niemieckiego, daj łapkę w górę, udostępnij to nagranie i napisz komentarz – dzięki temu bardzo pomożesz nam rozwijać ten kanał – dzięki!
 
Drugie “r”
Jak wspomniałem na początku, w niemieckim mamy dwa “r”. To drugie “r” wymawia się jak bardzo delikatne “a”.
Taką wymowę usłyszycie zazwyczaj na końcu lub w środku słowa po samogłosce, czyli w praktyce, kiedy mamy w słowie “er, or, ar, ur” np:
Sommer, Wetter, besser, der, Bier,
Eltern, Morgen, Uhr, Sport,
 
Zadanie
Napiszcie w komentarzach, w jaki sposób wymówimy “r” w słowie Bruder – czy będzie to pierwszy czy drugi sposób, a może oba.
Bruder
 
Zadanie – odpowiedź
Twoją odpowiedź zapisz w komentarzach, a w piątek sprawdź nasze Social Media, żeby poznać poprawne rozwiązanie tego zadania. A jeśli jeszcze nas nie subskrybujesz, przycisk sub i dzwoneczek! Żeby nie przegapić żadnej lekcji
 
Spróbuj naszej apki i naucz się niemieckiego szybciej
Hallo, wie gehts, czy ty też szukasz kursu niemieckiego od podstaw. Czemu więc nie spróbujesz naszej aplikacji Język w 15 Minut. Znajdziesz w niej krótkie praktyczne lekcje, przydatne zwroty, inteligentny system powtórek, nauczysz się mówić i rozumieć ze słuchu. Kliknij w ten link I zacznij naukę: https://jezykw15minut.pl/de.
 
Łamaniec językowy / Zungenbreche
333 riesige Reiter ritten 333mal um das große runde Rothenburger Rathaus.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *